Ważnym elementem wydarzenia były także wizyty studyjne w wiodących jednostkach badawczo-naukowych w obszarze medycyny na Śląsku uczestnicy wizyt studyjnych w drugim dniu wydarzenia zapoznawali się z potencjałem komercjalizacyjnym i ofertą współpracy m.in.: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi oraz Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM.
Pierwszą instytucją, która pochwaliła się swoim dorobkiem naukowym oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w swoich specjalizacjach był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który ugościł uczestników konferencji w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Pan prof. dr hab. n. med. Aleksander L. Sieroń - Kierownik Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki, Wydziału Lekarskiego w Katowicach poprowadziła spotkanie
z udziałem gości, przedstawicieli inwestorów ora dziekanów wszystkich wydziałów ŚUM.
W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu uczestnicy zostali przywitani przez Dyrektora Instytutu dr inż. Adama Gacka, natomiast osiągnięcia Instytutu oraz pola do współpracy zostały kompleksowo zaprezentowane przez Panów Michała Bachorza i Jerzego Gałeckę.
Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, gości przywitali między innymi Panowie prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda oraz prof. dr hab. inż. Jana Marciniak – założyciel i dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz współzałożyciel i organizator Wydziału Inżynierii Biomedyczne. Panowie przedstawili potencjał badawczy i naukowy Wydziału oraz o zaprezentowali najnowsze osiągnięcia i potencjalne pola współpracy.
Na zakończenie wizyt studyjnych goście odwiedzili Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Uczestników spotkania przywitał dyrektor generalny Fundacji Pan Jan Sarna. Bardzo ciekawą prezentację potencjału Fundacji i aktualnej oferty współpracy zaprezentował Pan dr hab. Zbigniew Nawrat. Po prezentacji uczestnicy wizyt mieli okazję zobaczyć najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie wszczepialnych pomp serca oraz robota Robin Heart, który niebawem zostanie wykorzystany przy operacjach.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze,
+48 32 373 56 01
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii została ustanowiona w 1991r.
Posiada Systemem Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008.
Laboratorium Procesowe Pracowni Sztucznego Serca jest certyfikowanym producentem elementów protez serca wg normy ISO 13485.
Działalność naukowo-badawcza i wdrożeniowa ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu inżynierii biomedycznej, konstrukcji protez serca, robotyki medycznej, inżynierii tkankowej. Prowadzona jest we własnym Instytucie Protez Serca złożonym z Pracowni: Sztucznego Serca, Biocybernetyki i Bioinżynierii oraz Zakładu Mikrobiologii i Histopatologii
w ramach trzech głównych programów badawczych:
„Polskie Sztuczne Serce” – koncentruje się na opracowywaniu i wdrożeniu klinicznym rodziny polskich protez serca oraz rozwoju metod wspomagania układu krążenia.
„Roboty i Innowacyjne Narzędzia Chirurgii” – koncentruje się na opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnych narzędzi chirurgicznych i zrobotyzowanych oraz metod modelowania i symulacji operacji chirurgicznych.
„Inżynieria Tkankowa i Biologiczne Protezy Zastawek Serca” – koncentruje się na opracowaniu konstrukcji i technologii wytwarzania biologicznych protez zastawek serca i innych biomateriałów wytwarzanych metodami inżynierii tkankowej i hodowli komórkowej.
http://obserwatorium-medyczne.pl/medica-spotkania-brokerskie/edycja-2016/19-wizyty-studyjne.html#sigProIde1f4157341
Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM
ul. Roosevelta 118, 41-800 Zabrze
+48 32 271 60 13
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opis:
Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM jest jednostką naukową prowadzącą prace badawczo-rozwojowe z zakresu:
- nieinwazyjnej oceny istotnych parametrów układu sercowo-naczyniowego,
- telemedycyny,
- rehabilitacji ruchowej,
- nad kobietą ciężarną i dzieckiem nienarodzonym,
Instytut posiada:
- akredytowane laboratorium badawcze w zakresie badań aparatów i systemów medycznych
- laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej w szczególności dla badań elektronicznej aparatury medycznej
Instytut:
- prowadzi kompleksowe usługi doradczo-eksperckie w zakresie certyfikacji wyrobów medycznych
- dysponuje szeregiem technologii medycznych które oferuje do komecjalizacji
http://obserwatorium-medyczne.pl/medica-spotkania-brokerskie/edycja-2016/19-wizyty-studyjne.html#sigProId88a5683e0c
Politechnika Śląska - Wydział Inżynierii Biomedycznej
ul. Roosevelta 40; 41-800 Zabrze
+48 32 277 74 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.polsl.pl/Wydzialy/RIB/Strony/Witamy.aspx
Opis:
Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową, zdolną w pełni wykorzystać możliwości badawcze poszczególnych laboratoriów oraz realizować zaawansowane projekty naukowo-badawcze w obszarze inżynierii biomedycznej. Ponadto, pracownicy Wydziału podsiadają doświadczenie w komercjalizacji oraz wdrażaniu, do praktyki produkcyjnej i klinicznej, technologii oraz wyrobów medycznych. Wydział Inżynierii Biomedycznej stanowią 4 katedry reprezentujące szeroki obszar inżynierii biomedycznej:
- Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej (RIB-1)
- Katedra Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych (RIB-2)
- Katedra Biomechatroniki (RIB-3)
- Katedra Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych (RIB-4)
http://obserwatorium-medyczne.pl/medica-spotkania-brokerskie/edycja-2016/19-wizyty-studyjne.html#sigProId395612e434
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice
+48 32 251 49 64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sum.edu.pl
to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W ramach pięciu wydziałów kształceni są m.in. lekarze medycyny, lek. dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, biotechnolodzy, specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i elektroradiologii. Uczelnia posiada duży potencjał i doświadczenie w zakresie prowadzenia prac B+R. SUM realizuje projekty naukowe o zasięgu ogólnoeuropejskim i krajowym w ramach Programów Ramowych UE, Programów Zdrowia Publicznego UE, w ramach inicjatywy IMI 2 (jako jedyna instytucja polska), STRATEGMED (w tym jeden projekt liderowany), projekty w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jednostki organizacyjne SUM prowadzą działalność diagnostyczną, wydają opinie sądowo-lekarskie, przeprowadzają eksperymenty na zwierzętach. Szpitale kliniczne SUM zajmują znaczące miejsce na rynku usług medycznych w wielu dziedzinach, m.in.: kardiochirurgia, kardiologia, hematologia, chirurgia, neurochirurgia, okulistyka, nefrologia.
http://obserwatorium-medyczne.pl/medica-spotkania-brokerskie/edycja-2016/19-wizyty-studyjne.html#sigProIdc3a95a782b